Satelitarne systemy zarządzania flotą pojazdów – rodzaje

satelitarny system zarządzania flotą

Na rynku istnieje wiele rodzajów satelitarnych systemów zarządzania flotą pojazdów. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej oferowanemu przez nas monitoringowi logistycznemu GPS.

Warto się na niego zadecydować bez względu na to, jakimi rodzajami pojazdów zarządza twoja firma. Może być on bowiem stosowany w autach:

  • ciężarowych,
  • dostawczych,
  • osobowych,
  • terenowych,
  • budowlanych.

Ponadto monitoring logistyczny stosuje się w busach oraz minibusach, autobusach rejsowych i miejskich, a nawet w maszynach rolniczych. Sprawdź, jak działa i jakie są jego zalety.

Jak działa satelitarny system zarządzania flotą pojazdów?

Oferowany przez nas satelitarny system zarządzania flotą pojazdów składa się z nadajnika GPS lub GPRS oraz serwera. Nadajnik instaluje się w pojeździe; jego zadaniem jest zbieranie z czujników poszczególnych parametrów, które następnie przesyłane są na serwer, na którym są  magazynowane i przetwarzane. Nadajnik łączy się z serwerem poprzez sieć GSM, jednak system działa również w sytuacji, w której auto znajduje się poza zasięgiem sieci. Wówczas dane są magazynowane w wewnętrznej pamięci urządzenia. Kiedy nadajnik znowu znajdzie się w zasięgu sieci, dane zostaną przesłane na serwer. Do informacji, zgromadzonych na serwerze, klient uzyskuje dostęp poprzez aplikację. Dzięki niej można nie tylko na bieżąco monitorować pracę systemu, lecz również sporządzać raporty, uwzględniające między innymi:

  • lokalizację pojazdów w czasie rzeczywistym na mapie Polski i Europy,
  • prędkość poruszania się aut,
  • czas pracy pojazdów,
  • przebieg trasy pojazdów,
  • kierunek jazdy pojazdów.

Dane obejmują również zużycie paliwa, stan akumulatora, a także czas i miejsca postojów, poziom paliwa w baku oraz ilość tankowań. Dane ujmowane są w postaci przejrzystych wykresów graficznych.

Jakie są zalety satelitarnego systemu zarządzania flotą aut?

Zalet zarządzania flotą pojazdów poprzez system GPS jest bardzo dużo. Przede wszystkim pozwala on właścicielom floty precyzyjnie określić istotne parametry pojazdów w czasie rzeczywistym, a także monitorować ich przemieszczanie się na terenie całej Europy. Dane o autach zbierane są bez przerwy, nawet w przypadku braku łączności z siecią GSM. Planowanie logistyczne jest możliwe dzięki dostępowi do archiwalnych danych oraz dzięki możliwości tworzenia raportów. Rejestracja tras, którymi poruszają się auta pozwala z kolei ograniczać nieprzepisowe kursy, a dostęp do map pozwala szybko określić najkrótszą trasę przejazdu. Z naszym systemem zarządzanie logistyką jest dużo bardziej efektywne.