3 narzędzia, które pomogą w zarządzaniu flotą pojazdów

Spedycja to niezwykle ważna dziedzina z punktu widzenia całej gospodarki. Dlatego tak jest, ponieważ obejmuje wszystkie czynności związane z zarządzaniem transportem. To od tego działu w każdej firmie zależy większy procent powodzenia. Spedytor znajduje zlecenie, wybiera pojazd, monitoruje przejazd, odbiór i wydanie towaru, pozostaje w kontakcie z odbiorami, sprzedawcami czy producentami oraz kierowcami.

Już tylko jeden pojazd stanowi spore wyzwanie logistyczne, a w jaki sposób można skutecznie i efektywnie zarządzać całą flotą pojazdów bez odpowiednich narzędzi? Byłoby to niemożliwe, a przynajmniej na tyle trudne, że mogłoby dochodzić do wielu nieprawidłowości i nieporozumień. Z pomocą przychodzą jednak takie firmy jak M2M Group tworzących rozwiązania których celem jest kontrola paliwa w czasie rzeczywistym. Ten aspekt jest niezwykle ważny, ponieważ ułatwia zadanie, pozwalając ocenić, czy dana trasa bez dodatkowego tankowania (co ważne jest z punktu widzenia terminów) jest do pokonania. Daje też ogląd, jak wygląda czas pracy i jak w danym momencie wygląda spalanie. To z kolei przekłada się na pozyskaną wiedzę na temat kosztów transportu i pozwala lepiej dopasować przyszłe zlecenia pod tym kątem. Jednak narzędzi, poza tym wspomnianym, jest kilka innych. Jakie to są?

Narzędzia do kontroli trasy

Spedycja to wieczna kontrola. Niezwykle ważne jest kontrolowanie trasy na każdym etapie. Stąd niezwykle ważne jest, by mieć aktualny podgląd na dany pojazd o dowolnej porze dnia i nocy. Służą temu lokalizatory oparte przede wszystkim o niezawodny system GPS, pokazujące dokładną pozycję, bazując na informacjach, jakie wysyła magistrala CAN pojazdu. Trzecim bardzo przydatnym narzędziem są alerty o nadużyciach i przypomnienia. Obejmują one informacje o czasie pracy, przekroczeniach prędkości, gwałtownym przyspieszeniu, ale i nagłym zatrzymaniu pojazdu. Pozwala to więc nie tylko na kontrolę pracy kierowcy, ale również w razie problemów udzielenie mu pomocy.