Czym jest monitoring logistyczny?

ciężarówka pod lupą

Monitoring logistyczny to rodzaj systemu satelitarnego (GPS), którego celem jest przede wszystkim kontrola nad flotą pojazdów należących do naszej firmy oraz przewożonym dzięki nim towarem, jak również pozwala na dopilnowanie pracujących dla nas osób. Jest to niewątpliwie bardzo ciekawe narzędzie, dzięki któremu możemy poprawić osiągnięcia naszej firmy, jak i w porę zapobiec awariom związanym z samochodami, ponieważ monitoring ten ma również wgląd w parametry pojazdu. Niewątpliwie zaletą tego systemu jest również możliwość zoptymalizowania kosztów, które na co dzień ponosimy w związku z przewozem towarów lub innymi oferowanymi przez nas usługami samochodowymi.

Czego dowiemy się dzięki monitoringowi logistycznemu?


Posiadając w naszej firmie system monitoringu logistycznego, uzyskamy dzięki niemu mnóstwo bardzo ważnych dla nas informacji, które mogą mieć wpływ na dalszą działalność przedsiębiorstwa. Wśród najważniejszych informacji, jakie dostaniemy przy pomocy tego urządzenia, są przede wszystkim:

  • stan przewożonego towaru — dzięki monitoringowi logistycznemu mamy stały wgląd w to, co dzieje się z przewożonym przez nas towarem. Jako ciekawostkę tutaj możemy dodać, że monitoring ten w ostatnim czasie sprawdza się bardzo w branży związanej z wywozem odpadów komunalnych;
  • kontrolowanie pracowników — urządzenia, które składają się na system monitoringu logistycznego, mają realny wpływ na kontrolę naszych pracowników, ponieważ możemy sprawdzić, chociażby w jakim miejscu oraz przez jaką ilość czasu znajdowali się oni w danym miejscu, jak również to, czy przestrzegają zasad pracy z tachografem (jest to niezwykle ważne zwłaszcza w transporcie ciężarowym jak i przewozach autobusowych). Możemy dzięki temu na przykład zmienić trasę przejazdów na bardziej ekonomiczną;
  • sprawowanie pieczy nad pojazdami — jest to kolejna rzecz, którą umożliwia nam monitoring logistyczny. Dzięki temu możemy sprawdzić, z jaką prędkością poruszał się nasz pojazd, jak wygląda spalanie paliwa na trasie oraz uzyskać bardzo wiele przydatnych informacji dotyczących aktualnych parametrów naszych pojazdów.