Systemy monitoringu GPS w pojazdach uprzywilejowanych

Monitoring GPS

Pojazdy uprzywilejowane to samochody wysyłające sygnały świetlne i dźwiękowe oraz jadące w kolumnie. Pojazd uprzywilejowany poznamy po kogucie na dachu, z migającym niebieskim światłem.

Uprzywilejowanym pojazdem w ruchu drogowym jest: straż miejska, pożarna i graniczna, policja, pogotowie ratunkowe, agencja bezpieczeństwa wewnętrznego, służba więzienna, biuro ochrony rządu, podmioty uprawnione do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa wodnego, inspekcja transportu drogowego. Pojazdy uprzywilejowane zawsze mają pierwszeństwo na drodze. Każdy kierowca ma obowiązek przepuścić tego typu samochód, umożliwić mu przejazd. Szczególnie istotne jest, kiedy samochód jedzie na sygnale. Przepisy o ruchu drogowym jasno to określają, choć to wydaje się oczywiste. Ratowanie życia ludzkiego jest priorytetem.

Jakie są zalety GPS w pojazdach firmowych?

Monitoring GPS stosowany w samochodach firmowych pozwala kontrolować pracowników, ale jest przydatny w wyniku zagrożenia bezpieczeństwa. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jest przydatny. Oczywiście z jednej strony stanowi kontrolę czasu pracy kierowców, pozwala sprawdzić, jaką trasą poruszał się pracownik jadący samochodem służbowym. Monitoring GPS może też uratować życie kierowcy, ponieważ kontroler w firmie wykryje niebezpieczeństwo i wezwie pomoc. W momencie, gdy kierowcy przydarzy się wypadek, kolizja drogowa, zasłabnie lub zostanie napadnięty, dzięki monitoringowi GPS można natychmiast mu pomóc. M2M Group w samochodzie zainstaluje również monitoring paliwa, który poprzez specjalne moduły CAN lub sondy paliwa bezustannie przekazuje do aplikacji klienckiej dane o poziomie paliwa, o tankowaniach i upuszczeniach paliwa ze wskazaniem ich miejsca i czasu oraz o zużyciu paliwa.

Jakie są zalety GPS w pojazdach uprzywilejowanych?

Monitoring GPS w pojazdach uprzywilejowanych ułatwia pracę. Jeśli chodzi o karetkę pogotowia, GPS może uratować życie choremu. Pogotowie ratunkowe zmierza do chorego lub do poszkodowanego w wypadku, GPS pozwala monitorować drogę przejazdu. Doskonale znamy polskie drogi, zatłoczone miasta i problemy z dotarciem na miejscu. Podobnie ma się sytuacja ze strażą pożarną, kiedy strażacy jadą na wezwanie do pożaru, który zajmuje mieszkanie, a czasami cały budynek. Niezwykle istotną rolę w jednym i drugim przypadku odgrywa czas. Kiedy Policja rusza w pościg za przestępcą, monitoring jest niezbędny. Osoba, która kontroluje na monitorze przebieg akcji, może wezwać natychmiast pomoc, tu również liczą się sekundy. Zresztą w każdym pojeździe uprzywilejowanym monitoring GPS jest niezbędny. Jeśli pojazd uprzywilejowany spóźnia się z dotarciem na miejsce, można sprawdzić w którym miejscu, znajduje się samochód.